Languages

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Historie konference New Dawn ve Walsinghamu, Anglie

Katolickou charismatickou konferenci New Dawn (Nové svítaní) ve Walsinghamu organizuje komunita Prince of Peace (Kníže pokoje). Vyšla z velmi skromných začátků a její zakladatel, Myles Dempsey, toužil obnovit Anglii coby Mariino věno.

Roku 1985 se Myles Dempsey zúčastnil charismatické konference ve francouzském Arsu. Byl pohnut živou vírou velkého shromáždění věřících a během modlitby prosil Boha, zda by byla jeho vůle, aby takovou konferenci uspořádal i v Anglii. Uslyšel tři slova – „Walsingham“ a „New Dawn“.

V té době toho o Walsinghamu mnoho nevěděl, nicméně Boží slovo bylo tak jasné a silné, že začal zjišťovat, zda by bylo možné na tomto místě konferenci zorganizovat. V katolické církvi taková událost neměla obdoby, neboť většina poutí z logistických důvodů přicházela na toto místo pouze na jeden den.

Walsingham je starobylé anglické poutní místo, které v období před reformací patřilo vedle Říma, Svaté země a Santiaga de Compostela k nejvýznamnějším poutním místům. Kromě obrovského počtu poutníků do Walsinghamu přicházeli králové, od Jindřicha III. až po Jindřicha VIII. Po neblahém Jindřichově rozkolu s katolickou církví dal v roce 1538 kostel spolu s klášterem zbořit a sochu Panny Marie veřejně spálit na londýnském náměstí.

 

Torzo vstupní brány kostela

Torzo vstupní brány kostela – z její velikosti je možné si domyslet, jak mohutná to byla stavba

 

Věřím, že jeden z důvodů, proč Pán založil naši komunitu r. 1985, byl organizace konference. Bez toho bychom to nezvládli,“ říká Myles. Malá skupinka neměla v tomto ohledu žádnou zkušenost, ale s velkou vírou a s dvacetilibrovou bankovou ve sklenici od marmelády se pustili do tohoto obřího úkolu.

První konference se konala r. 1987 a zúčastnilo se jí 800 lidí. Od té doby se koná každoročně a přijíždí na ni kolem 3000 lidí nejen z Anglie, Skotska a Irska, ale i z jiných evropských zemí a dalších kontinentů - např. z Afriky, Indie a Jižní Ameriky. Plody těchto konferencí jsou mimořádné – staly se místem obrácení, hlubokých uzdravení a požehnání pro celé rodiny. Vznikla zde rovněž myšlenka k založení Modliteb matek a následně Modliteb otců.

 

Myles charakterizoval podstatu konference New Dawn slovy: „Chci, aby se krása církve ukázala v celé své kráse. Církev zářící ve své slávě a oslavená ve všech svých aspektech – charismatickém, liturgickém, mariánském, eucharistickém, svátostném, mystickém - a aby se toho účastnila celá rodina.“


Nahoru